شماره تماس: 33330221-041 شماره تلگرام : 09142323354 ایمیل: AZARANGASHTTABRIZ@YAHOO.COM

پیست اسکی پیام

پيام منطقه ای‌ روستايی‌ را شامل می شود كه در بخش مركزی‌ شهرستان مرند و در دامنه ارتفاعات رشته كوه ميشو واقع شده و از مرتفع ترين گردنه هاي‌ حد فاصل تبريز به ماكو در استان آذربايجان غربی‌ است .

نام قديمي‌ پيام (يام )مي‌باشد كه هم اكنون نيز همين نام در گفت وگوهاي‌ محاوره اي‌ مردمان آذربايجان بر زبان ها جاري‌ است .

يام در زبان مغول به معني‌ اسب چاپار مي‌باشد كه در مسيرهاي‌ مختلف در هر منزلي‌ مستقر بود تا پيك مورد نظر سوار بر آن را به مقصد برساند كه با گذر زمان نام يام از سوي‌ فرهنگستان ايران به پيام تبديل گرديد. از آنجاييكه قزوين ، ميانه ، تبريز و ماكو يكي‌ از قديمي‌ترين و مهم ترين شاهراه هاي‌ ارتباطي‌ شرق به غرب در طول تاريخ بوده است كاروانسراي‌ موجود در منطقه پيام نيز حكايت از تعلق آن به دوره مغول و صفويه دارد كه ازمهم ترين تاسيسات ميان راهي‌ اين محور به شمار مي‌آمد.

photo_2015-11-10_13-30-36

photo_2015-11-10_13-30-52

photo_2015-11-10_13-30-58

اين بناي‌ قديمی در سال۱۳۷۸ با توجه به اهميت محور شمال به جنوب و آماده كردن ايستگاه هايی برای اقامت واستراحت ايرانگردان با استفاده از اعتبارات تبصره ۳۶ قانون بودجه آن سال در كالبد قديم و پيش بينی كليه امكانات رفاهی مدرن بازسازی شده است .
تغييرات لازم براي‌ زندگي‌ كنونی در آن لحاظ شده به گونه ای كه طرح جديد آن تجربه تازه ای از آشتی و تلفيق كالبدی معماری سنتی با زندگی جديد مي‌باشد و مجهز به برق اضطرای، تلفن ، تاسيسات گرمايش و اينترنت است . زمستان هاي‌ سرد و برف گير از ديگر ظرفيت هاي‌ بسيار مناسب جلب گردشگر به منطقه پيام است كه داشتن پيست اسكي‌ در اين منطقه باعث شده است سالانه عده كثيری از گردشگران داخلی و خارجی به اين سمت روانه شوند.

پيست اسكی پيام كه در ارتفاعات اين منطقه واقع شده است در روزهای تعطيل پذيرای بسياری از خانواده ها است كه صف طولانی خودروها در كنار جاده منتهی به پيست زيبايی خاصی را به منطقه می دهد.

تابستان های پيام نيز به دليل مطبوع بودن آب و هوا و داشتن طبيعت زيبا، آبهاي‌ روان و چمنزارهای چشم نواز همه روزه علاقه مندان طبيعت و گردشگري‌ را به خود جلب می کند

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *