شماره تماس: 33330221-041 شماره تلگرام : 09142323354 ایمیل: AZARANGASHTTABRIZ@YAHOO.COM

28

نوامبر

ویزای اکراین

uk

مدارک جهت اخذ ویزا :

اصل پاسپورت + دو قطعه عكس ۴*۶ + گواهی حساب بانکی به لاتین مبلغ ۱۵ میلیون تومانی+گواهی اشتغال به کار ترجمه شده+کپی شناسنامه صفحه اول و دوم+رزرو بلیت+مصاحبه+چک ضمانت ۱۰ میلیون تومانی

 

آشنایی با اوکراین

اوکراین که در اروپای شرقی واقع شده یکی از جمهوری‌های استقلال یافته اتحاد جماهیر شوروی سابق است که پس از فروپاشی این کشور در سال ۱۹۹۱ تشکیل شد.
این کشور با روسیه، روسیه سفید، اسلواکی، مولداوی، مجارستان و رومانی مرز زمینی و با کشورهای روسیه، بلغارستان، ترکیه و گرجستان مرز آبی دارد.

اوکراین تا پیش از تشکیل اتحاد جماهیر شوروی کشوری مستقل بود. پس از ایجاد شوروی در سال ۱۹۲۲ اوکراین جزئی از خاک شوروی شد.

مسئولان اوکراین پس از جنگ جهانی دوم و در سال ۱۹۵۴ از بانیان تشکیل سازمان ملل متحد بودند.

پس از فروپاشی شوروی، اوکراین از نظر اقتصادی چند سال با مشکلاتی مواجه بود اما از اوایل قرن بیست و یک رشد اقتصادی با ثباتی پیدا کرد.

در حال حاضر اوکراین در میان جمهوری‌های شوروی سابق از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است و از لحاظ فرهنگ و سطح زندگی و درآمد ملی اروپائی‌ترین جمهوری شوروی محسوب می‌شود.

آب و هوای اوکراین معتدل است اما در بخش جنوبی استان کریمه آب و هوای مدیترانه‌ای حاکم است. تنها کوه‌های این کشور در غرب آن واقع شده‌اند که بلندترین آنها ۲ هزار و ۶۱ متر ارتفاع دارد.

مردم اوکراین

جمعیت این کشور ۴۶ میلیون و ۲۹۹ هزار و ۸۲۶ نفر است که میانگین سنی آنها ۲/۳۹سال است. نرخ رشد جمعیت در آن منفی است و امید به زندگی در اوکراین ۸۸/۶۷سال است.
بیشتر مردم این کشور مسیحی هستند. زبان رسمی این کشور اوکراینی است با این حال بسیاری از مردم به روسی صحبت می‌کنند.
آثار تاریخی و دیدنی كی‌یف و اودسا
آثار باستانی و اماكن دیدنی در كی‌یف زیاد است. موزة ملی تاریخ جنگ كبیر میهنی ( ۱۹۴۱ ـ ۱۹۴۵ ) یكی از این مناطق دیدنی است كه روزچهارشنبه ۱۹/۷/۸۵ فرصتی برای بازدید از آن دست داد. این موزه كه در زمان ریاست جمهوری برژنف كه اوكراینی الاصل بود، بنا شده با هدف ثبت تاریخ و اسناد و جنگ افزار باقی مانده از دفاع روسیه در برابر حملات نازی‌های ساخته شده است، محوطة بیرونی این موزه بسیار بزرگ و دلگشاست و یكی از مسیرهای منتهی به موزه،‌ امتداد پارك بزرگی است كه میدان دوستی ملتها در آن قرار دارد. موزه بر فراز تپه‌ای مشرف به رود دنیپر ساخته شده است. در بدو ورود به محوطة موزه، نمایشگاهی دائمی در فضای باز از جنگ‌افزارهای سنگین مورد استفادة شوروی در جنگ افغانستان برپاست. انواع تانكها، چند نمونه هواپیما، انواع توپ، یك عراده موشك‌انداز مهمترین اشیای به نمایش در آمده در این بخش از موزه است (‌ تصاویر شمارة ۲۱ و ۲۲ )‌. در بخشی دیگر از محوطة بیرونی كاسة آتشی با قطر ۱۶ متر قرار دارد كه ظاهراَ مشعل المپیك سال ۱۹۸۰ بوده است.

بر فراز این تپه بخشی از شهر كه خانه‌های ویلایی ثروتمندنشین در آن واقع است، به چشم می‌خورد و در بخشی دیگر، نمایی زیبا از رودخانه و لنجهای توریستی و حاشیة سرسبز آن و اندكی آن طرف‌تر خیابانهای پرتردد و برجهای مسكونی. مجسمة بزرگ مام میهن ( رودینا مات ) بر فراز این موزه بنا نهاده شده است. ‌( تصویر شمارة ۲۳ ) این مجسمة نقره‌ای رنگ ۶۲ متر ارتفاع دارد، جنس آن از برنز است و ۱۵۰ تن وزن دارد.

همچنین در محوطة بیرونی موزه، جای جای پیكرتراشی‌های روی دیوار در بردارندة صحنه‌هایی از جنگ و مقاومت مردم نصب شده است. موزة ملی تاریخ جنگ كبیر میهنی در ۷ اكتبر ۱۹۷۴ افتتاح شده است. ساختمان موزه را معماری مشهور به نام ویتچ ساخته است. ساختمان مركزی موزه ۱۴ تالار با مساحت پنج هزار متر مربع دارد و از سه طبقه تشكیل شده است. بخش اصلی موزه در طبقة اول قرار دارد، طبقة دوم كه بسیار كوچكتر از طبقة‌ اول است به پیروزی روسها و اوكرایینیها بر آلمان اختصاص دارد و طبقة سوم كه تالار قهرمانان نام دارد در اصل دیوارهایی عریض و مایل است كه نام شهدای جنگ ( شاید همة آنها ) با رنگ طلایی بر آنها حك شده است. و در وسط این تالار هم ویترینی شامل مدالها و یادداشتهای یكی از قهرمانان ملی قرار دارد.

در این موزه ۱۲ هزار قطعه وسایل و ادوات جنگی و یا مربوط به جنگ و سربازان نگاهداری می‌شود. از نكات قابل توجه این موزه، نگاهداری و نمایش دفتر خاطرات دست‌نوشته‌های سربازان و فرماندهان جنگ و برخی لوازم شخصی آنهاست كه شاید بتوان آن را به عنوان میراث نگاه كمونیستی و توجه به وجه اجتماعی جنگ شمرد. همچنین در این موزه نقشه‌هایی پیرامون مراحل مختلف جنگ و نیز چگونگی انتقال و مدیریت مراكز صنعتی مناطق جنگ‌زده وجود دارد كه برای نشان دادن ابعاد مختلف جنگ بسیار سودمند است. همچنین در تالارهای مختلف موزه تلویزیونهای بزرگی تعبیه شده است كه به روال موزه‌های معتبر و بزرگ باید برای توضیح در بارة آن تالار و ارائة اطلاعات تكمیلی مورد استفاده قرار گیرد، ولی هیچ یك از این تلویزیونها فعال نبود.

از دیدنی‌های این موزه، بخش مربوط به اردوهای نازی‌ها و ادوات اعدام روسها و گیوتین و كورة‌ سوزاندن كشته‌ها و تولید كود از سوختة آنهاست كه بسیار مشمئز كننده بود. صندوقی برای گردآوری كمك برای هزینه‌های نگهداری موزه در كنار پلكان رفتن به طبقة‌ دوم نصب شده بود، كه به نظر من صورت خوشی نداشت. صدماتی كه مردم اوكراین از جنگ خورده‌اند و دفاعی كه از سرزمین خود كرده‌اند و خاطرات تلخی كه هنوز به طور كامل از ذائقة تاریخی آنها محو نشده است، می‌تواند به عنوان یك از زمینه‌های مناسب و مشترك تاریخی با ایران كه زخم‌خوردة هجوم ناموفق بعثی‌های عراق است، مورد بهره‌برداری سیاسی و فرهنگی و حتی اقتصادی قرار گیرد. موزه با همة عظمتش، خالی از ظرافتهای هنری و حتی علمی است ولی می‌تواند ما را به این فكر بیاندازد كه چرا برای ثبت تاریخ شكوهمند هشت سال دفاع مقدس به رغم همة تلاشهای ستودنی، هنوز كاری درخور كه بتواند دهها سال و حتی قرنها ماندگاری داشته باشد، صورت نگرفته است.
یكی دیگر از موزه‌های دیدنی اوكراین، موزة میكروسكوپی كی‌یف: www.microart.kief در محوطة مجموعه كلیساهای پیچرسكی لاوراست. اشیاء این موزه را هنرمند اوكراینی میكولای سرگیوویچ سیادریستی، طی ۴۰ سال تهیه كرده است. اشیای این موزه به اندازه‌ای ریز هستند كه اغلب آنها تنها به كمك میكروسكوپ قابل رویتند.
همچنین از بنای یادبود سرباز گمنام می‌توان به یك اثر دیدنی دیگر یاد كرد. این بنا كه آتش فروزان نام دارد در پارك اسلاوا (‌نزدیك مجموعة پچرسكی لاورا ) قرار دارد. در این میدان همه ساله در ۹ ماه می به مناسبت سالگرد پیروزی بر ارتش نازی مراسم رسمی به یاد قربانیان جنگ و با حضور مردم و مقامات كشور بر پا می‌شود و شاخة گلی اهداء می‌شود.
كلیساهای اصلی كی‌یف از جنبة تاریخی و معماری و هنری در زمرة اماكن دیدنی هستند. پیش از این از مجموعه كلیساهای پیچرسكی لاورا سخن به میان آمد. همچنین در دو طرف خیابانی در مركز كی‌یف به نام سچنواها پروستانیا و به درازای تقریبی دو كیلومتر، دو كلیسا قرار دارد. دانشجویان این خیابان را به اعتبار دو كلیسایی كه در دو سوی آن قرار دارد، از سر مزاح بین‌الحرمین می‌خوانند. یكی از این دو كلیسا، سافسكی سابور نام دارد كه قدمت آن به قرن ۱۱ ( ۱۰۱۷م. ) یا قرن ۱۴ ( ۱۳۰۶م. ) برمی‌گردد ولی افزوده‌هایی از قرن هجدهم در آن به چشم می‌خورد ( به ویژه در دكورهای چوبی كلیسا ). این كلیسا به مناسبت غلبه بر یكی از اقوام آسیایی ساخته شده است و متأثر از معماری روسی و بیزانس است و در آن نقاشی‌های مختلف و اشیایی از جنس طلا نگهداری می‌شود. كلیسیای دیگر كلیسای میخایلوفسكی است كه در فاصلة ۱۱۰۸ تا ۱۱۱۳ ساخته شده و هم اكنون در مجاورت وزارت خارجة اوكراین قرار دارد. نام این كلیسا به میخایلوفسكی از شهدای مسیحی منسوب است كه به اعتقاد مردم اوكراین به آسمان رفته و حامی كی‌یف است. این كلیسا طی سالها ۱۹۳۴ تا ۱۹۳۷ در زمان استالین به كلی ویران شد ولی پس از استقلال اوكراین دوباره ساخته شد.
كلیسای آندریوفسكی بر روی تپه‌ای در كنارة غربی رود دنیپر به دستور دختر پطر كبیر و به دست یك مهندس ایتالیایی ساخته شده و از زوایای مختلف قابل رؤیت است. معمار این بنا ساخت بسیاری از كاخهای پطركبیر در سن‌پترزبورگ را عهده‌دار بوده است. ‌
كاخ مارینسكی یكی دیگر از دیدنی‌های كی‌یف است. این كاخ در سال ۱۷۸۰ به دستور كاترین دوم ساخته شد. علاوه بر خاندان سلطنتی، مقامات شهری هم در ادوار مختلف در این كاخ زندگی می‌كرده‌اند. این كاخ در حال حاضر محل پذیرایی میهمانی‌های رسمی رییس جمهور اوكراین است.
در خیابانهای كی‌یف و اودسا تعداد قابل توجهی تندیس قرار دارد. ( تصاویر شمارة ۲۶ تا ۲۹ ) تندیس كریل و میفادو دو برادر بلغاری كه در قرن دهم میلادی مسیحیت را به مردم اوكراین ارزانی داشتند به همراه تندیس شاهزادگان اولگا هم اكنون در میدان میخایلوفسكی قرار دارد. انجیل عرضه شده از سوی این دو برادر به خط كریل بود. این امر سبب شد مردم اوكراین ضمن پذیرش مسیحیت این خط را كه امروزه به خط كریل یا سیریلیك مشهور است به عنوان خط خود برگزینند. این تندیس در سال ۱۹۲۰ ساخته شد ولی در عصر استالین مفقود شد ولی در سال ۱۹۹۵ در حفاریهای خیابانهای اطراف كلیسای میخایلوفسكی از زیر خاك كشف شد. همچنین تاراس شفچنكو شاعر نامدار اوكراینی ( ۱۸۱۴ ـ ۱۸۶۱ ) آثار و اشعار او طرفداران زیادی دارد و نقشی مهم در تهییج احساسات وطن‌پرستانة مردم داشته است. تندیس او در پاركی به نام او قرار دارد. مجسمة بوگدان خمیلنیتسكی در میدانی به نام او قرارد دارد. وی با وجود این كه لهستانی است ولی به دلیل مخالفت با حاكمیت لهستان بر اوكراین مورد علاقه و احترام مردم اوكراین است. میخائیل گروشفسكی نیز اولین رییس جمهور مستقل اوكراین است كه ۹ ماه رییس جمهور بود و تندیس او در خیابان ولادیمیرسكا قرار دارد.
زالاتی واروتا ( دروازة‌ طلایی ) نیز در قرن یازدهم میلادی ساخته شده است ولی در جنگ جهانی دوم آسیب دید و در سال ۱۹۴۸ ترمیم و بازسازی و در سال ۱۹۸۳ بار دیگر مرمت شد. این دروازه در حال حاضر در خیابان ولادیمیرسكایا شمارة ۴۰۸ واقع است و یك اثر دیدنی تاریخی به حساب می‌آید. سالن اپرا تئاتر كی‌یف نیز كه در سال ۱۸۹۷ ساخته شده و از شاهكارهای هنر معماری اروپا به حساب می‌آید.
از سال ۱۹۶۰ تاكنون سه مسیر مترو با عمق زیاد با بیش از ۳۰ ایستگاه در اوكراین ساخته شده است كه كه به عنوان پناهگاه نیز می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. برخی ایستگاههای این مترو نیز كه در عمق زمین قرار دارد در زمره دیدنی‌های كی‌یف به حساب می‌آید.

شرایط ویزا برای سفر به کشورهای خارجی ۲ گونه است؛ یا کشور مزبور از اتباع ایرانی درخواست ویزا می‌کند ‌یا به موجب قراردادهای فی‌مابین، اتباع دو کشور از دریافت ویزا معاف هستند. پس اولین قدم برای سفرهای خارجی این است که مشخص کنید کشور مورد نظر از شما ویزا می‌خواهد یا خیر‌؟
‌ابتدا بهتر است ببینیم اصلا ویزا چیست و چه کاربردی دارد؟ ‌ویزا مدرکی است که ضمیمه گذرنامه شما می‌شود و نشان می‌دهد که کنسول محترم دولت آن کشور در سفارتخانه یا کنسولگری‌، درخواست شما مبنی بر ورود به کشور متبوع خود را بررسی و تشخیص داده است که شما دارای شرایطی هستید که برای هدفی خاص به آن کشور وارد می‌شوید.
در عین حال باید توجه داشت، گرفتن ویزا تضمین ورود به کشور مورد نظر نیست و افسران مهاجرت در مرزها می‌توانند از ورود مسافران به دلایل مختلف جلوگیری ‌کنند.
به طور معمول ویزا در مبادی ورودی هر کشوری، نشان‌ می‌دهد هدف سفر شما چیست، چه مدت در آن کشور اقامت خواهید کرد و آخرین مهلتی که برای ورود به کشور مورد نظر دارید، چه تاریخی است.
انواع ویزا
ویزا انواع مختلفی دارد که براساس هدف اعلام شده از سوی شما و ارائه مدارک برای اثبات آن صادر می‌شود. ویزاهای رایج عبارتند از: ویزای توریستی،‌ دانشجویی،‌ تجاری، ‌پژوهشی و…‌ پس اکیدا توصیه می‌کنیم از ابتدا باید روادید دریافت شده توسط مسافر مناسب فعالیت مورد نظر (تجاری، توریستی، دانشجویی یا هر نوع دیگر) باشد. در غیر این صورت ممکن است مسافر در طول سفر دچار مشکلات احتمالی شود.

ویزا و انواع آن
ویزا می‌تواند به صورت singleصادر شود که در این صورت به شما تنها اجازه یک بار ورود به آن کشور را می‌دهد. همچنین‌ ویزای شما ممکن است multiple باشد که به این ترتیب، شما امکان ورود و خروج متعدد به کشور صادرکننده ویزا را در طی مدت اعتبار ویزا خواهید داشت.
پس اگر نیاز به مسافرت بعدی به کشور مورد نظر خود را دارید، به خاطر این‌که مجبور نباشید برای سفر بعدی ویزا بگیرید، سعی کنید ویزایی با مدت اعتبار طولانی‌تر و به صورت multiple بگیرید.
نکته مهمی که ‌‌باید به آن اشاره کرد، قانون عدم امکان تمدید ویزا برای ویزاهای توریستی و ویزاهای کمتر از ۶ ماه اعتبار است، البته در مواردی خاص مانند مشکلات پزشکی این کار انجام می‌شود.
از ویزا به خوبی نگهداری کنید
به خاطر داشته باشید که در یک کشور خارجی، گذرنامه به منزله کارت شناسایی و برگه هویت شماست و همچنین داشتن ویزا به منزله ورود قانونی شما به خاک آن کشور است که به همین دلیل باید در حفظ و نگهداری آن کوشا باشید‌.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *